Moda dünyasının; hayal güçlerinin sınırlarını çizmeyi unuttuğu, yaratıcı ikon büyücüleri; bu sezon da her sezon olduğu gibi ışıltı bonkörü kürelerini avuçlarının arasına aldılar ve bakın; yaradılış icabı trendsetter kromozomu taşıyan biz hanımları bekleyen, 2015 İlkbahar-Yaz stil tüyoları ile ilgili hangi kehanetlerde bulundular.


DVF-Spring-2015-Show-New-York-Fashion-Week
Öncelikle; gelsin bakalım İngiliz dantalleri, bu sezon vur derken öldürmememizde fayda olacak lazer kesim, gözenekli, kendi halinde pencereler trendsetter’ ların seyre doyamadığı defilelerde, kare kare hafızaya aldığı ikonik detaylardan. İşin en kurtarıcı tarafı ise; tenimizi zarifçe ve çapkınca sergilemek için pek çok alternatifimizin olması, tek kural; dozaj aşımından kaçınmak.
gingham4
Kehanetlerin ikinci sıralamasında; fantastik müzikal filmler içerisinde klasikler arasına yerleşmiş, Oz Büyücüsü’ ndeki masumiyet ve sevimlilik abidesi, Kansaslı çiftlik kızı Dorothy ile özdeşleşmiş; kareli desenleri ile zamansız ekoseler var. Tasarımcılar bu sezon, ekoseleri almış, içerisinden masumiyeti ve pamuk şeker görüntüsünü çıkartmış, yerine çapkın seksapaliteliği ve hızlı yaşayan şehirli kadın imajını koymuşlar. Ortaya Michael Kors’ tan ekoseli kloş midi etek ve göbeği açıkta bırakan kısa bluzlar; Bottega Veneta’ dan ekoseli gömlek elbiseler, hatta ayakkabılar; Altuzarra’ dan da ekoseli feminen döpiyesler ve bakılası, mümkünse göz hapsine alınası derin yırtmaçlar ortaya çıkmış.
tomfordresort2015lfw29
Üçüncü sırada; içi dışı bir, cüretkar, oyuncu, şeffaf, romantik transparanlar; özellikle söz konusu tül ve organzeleri, varla yok arası file kumaşla kombinleyip, sınırları ihlal etmek olduğunda, akla gelen yegane isim Tom Ford’ la başka bir boyut kazanıyor, 2015 kehanetlerine en özgüvenli yerinden, en cüretkar hali ile giriyor. Karanlık ve aynalarla kaplı podyumunda, uzun, ince sülietlerin üzerlerinde taşıdığı her bir parçadan, saç ve makyajlarına, yürürlerken arka fonda çalan hipnotik müziğe kadar; defilesini izleyen A’ dan Z’ ye tüm trendsetter’ ları tesiri altına almayı kolaylıkla başaran, standardı sıkıcı bulan moda gözü ile Tom Ford; 2015 İlkbahar-Yaz koleksiyonunda en vurucu detayları; şeffaflıktan ve dekolteden taviz vermeyen kıyafetlerine yüklüyor, stil tüyoları arasına; daha marjinal olunası bir noktasından giriyor.
mary-kate-Kate-Moss
Great Gatsby filminden fırlayıp gelmiş, ışıltısını da yanında getirmiş, Londra moda haftasında çarliston şıklığı ile görülen püskül festivali; salına salına podyumun tozunu dördüncü sıradan attırmayı başarıyor. ABD’ nin çocukluklarını bildiğimiz, stil ikonu ikizleri Mary Kate ve Ashley Olsen’ ın; trendsetter misyonlarını şirketleştirdikleri ”Real Fashion For Real Girls”(gerçek kızlar için gerçek moda); takipçilerine, 2015 İlkbahar-Yaz modasına ilişkin bol saçaklı tüyolar veriyor. Kombinlerde bereketi ile rastladığımız sokak modası püsküller, Mary Kate Olsen’ ın omzuna taktığı Prada çantada ”şık ama eğlenceliyim” imajı uyandırırken; dünyanın en çok kazanan; Chanel, Versace ve Gucci’ nin bir numaralı ve minyon fizikli, idol modeli Kate Moss’ un zevkle giydiği deri ceketin kollarında ise; 80′ lere dönüşün sinyallerini veriyor.
gece_elbiseleri_3
İlkaharda, renk renk çiçeklerden nasibini almış etekler, elbiseler, bluzlar, pantolonlar, ceketler, tek parça tulumlar, şortlar giymenin; miladi bir dönüm noktası olmadığı, şüphe götürmez kabul edilse de; onları yok saymak ve en canlı, çarpıcı halleri ile trendlist’ te yer aldıklarını inkar etmek, büyük haksızlık olur. Monokroma, marsalaya, şişe yeşiline ve pas rengine kafa tutan marigold, aquamavi, greyfurt rengi, pastel sarısı, elektrik mavisi ve lila rengi çiçek desenleri; yavaş yavaş kolilerden çıkıp, mağaza raflarında yerlerini alırken, ikonist tasarımlarda desen boyutlarının maksimize edildiği de gözlerden kaçmıyor.
2013-Püsküllü-kıyafet-modası-21
Sıra geldi iddialı, zahmetsiz ve kombinlendiği her parçada ön plana çıkmayı başaran, deri modasına sofistike ve retro bir boyut kazandıran; 2015 süet kumaş modasına. Süet aslında hammaddesi deri olan, derinin hatalarının zımpalanarak yok edilmesi ile ortaya çıkan, görsel olarak çok daha yumuşak ve akıcı dokuda, dokunulduğunda ise tüylü yapıda, zengin duruşlu, özen gerektiren narin, sıcak, romantik ve feminen bir kumaş türü. Kovboy filmlerinde tanıştığımız yıllardan bu yana, zamansızlığını her sene bıkmadan, usanmadan kanıtlayan süetin tek kullanım önerisi; yalın ve abartıdan uzak tercihler ile, şıklığına gölge düşürülmemesi. Özellikle ten rengi midi kloş etekler, püsküllü ceketler, botlar ve diz üstü çorap çizmelerde, bonkörce rastladığımız süet; camel, koyukahve, siyah, kobalt mavi, sarı, kırmızı, turuncu, pembe, lacivert ve gri renkleri ile de tartışılmayan zevklere şehirli alternatifler sunuyor.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...