Polisiye edebiyatının; gri hücrelerinin çalışma şekline hayran olduğumuz ölümsüz kraliçesi Agatha Christie’ nin doğumunun 125. yılı şerefine, 23-24 Ekim tarihlerinde Pera Palace Hotel Jumeriah’ ta ”Kara Hafta” etkinliği düzenlendi. Etkinliğin onur konuğu Agatha Christie Vakfı Başkanı ve aynı zamanda Christie’ nin torunu olan Mathew Prichard ile yapılan söyleşi sayesinde; tüm dünyada romanlarının iki milyardan fazla satması ile, Shakespeare’ in kitapları ve İncil’ den sonra ”en çok satanlar” reyonunda yerini alan, Poirot ve Miss Marple’ ın yaratıcısı hakkında, merak edilen ve gizemini koruyan her şeyi olmasa da :) pek çok şeyi öğrenme şansımız oldu.
Agatha-Christie-perusing-the-news.- Agatha-Christie (1) agatha-christie
Söyleşide geçen diyaloglar içerisinde beni en çok şaşırtan; Christie’ nin aslında hiçbir zaman yazar olmak gibi bir niyetinin olmamasıymış. Tüm hikaye; kendisine, bir dedektif hikayesi yazmak konusunda meydan okuyan kız kardeşi Madge’ e, bunu gayet de güzel yapabileceğini göstermek istemesi ile başlamış. Bunu öğrendikten sonra; insanlara yapamayacağımı söyledikleri ya da bir milim bile ima ettikleri, istisnasız her konuda daha da cesur, girişken ve gözükara olmam gerektiğini anladım :) Christie’ nin anne ve babası kızlarına isim vermekte hiç acele etmemişler, vaftiz töreninden sadece birkaç dakika önce ”Agatha” isminde karar kılmışlar.
poirot1-1024x682 8af89a3d5acfa0bcfaf565238f8a1a33 death-on-the-nile-scene zoeasariadne
Polisiye edebiyatının gurusu; ”Mary Westmacott” takma adıyla altı romandan oluşan duygusal bir seri de yazarak, hakkında daha önce hiç duymadıklarıma yeni bir tanesini daha ekliyor.
poirot1 poirot-tv-capture-even-the-great-man-cant-operate-a-magnifying-glass-david-suchet
Ünlü Belçikalı hafiye Hercule Poirot’ nun 1975′ te öldüğü ”Ve Perde İndi”nin (Curtain) basımı, The New York Times’ ta yayımlanan tam sayfa ölüm ilanı ile medyada büyük ilgi görmüş, Poirot böyle bir muameleyle karşılaşılan ilk hayali karakter olmuştur. İngiliz Daily Telegraph gazetesinde ölümünün gerçek nedeninin ”arkadaşı ve ilham kaynağı Agatha Christie” tarafından açıklanacağı bildirilmiştir. En sevdiği renk yeşil olan Christie; hayatı boyunca köpek sahibi olmuş tam bir hayvan severmiş ki; buna elbette hiç şaşırmadım. Hiç bilinmeyen yeteneklerinden biri olarak efsane polisiye yazarı; mükemmel bir piyanistmiş, ne var ki sahne korkusu sebebiyle kariyer yapma şansı olamamıştır.
1614493085001_2877475831001_PoirotBigFour maxresdefault 4fe2464ad4dfc74a5d501b470f56b7ee cards on the table
Hiç kimse Christie’ nin Batı Yakası’ nda aynı anda üç eseri gösterimde olan kadın oyun yazarı rekoruna erişememiş, Christie hayal gücünün sınırlarını çizmeyi unuttukları kariyeri boyunca sayısız ödül almıştır. 1954′ te Amerika Polisiye Yazarları Birliği, Christie’ yi ilk defa verdikleri ”Büyük Üstat Ödülü” ne layık görmüştür.
SuchetPoirot_468x320 Poirot_ThreeActTragedy_zpsd6ebe910
Christie romanlarını yazarken; önce bir ses kayıt cihazı ile hikayeyi kaydeder, sonra da daktiloyla yazarmış. Christie 1933′ te Doğu Ekspresinde Cinayet’ i (Murder On The Oriant Express) yazdığında, kitabın esin kaynağı olan gerçek olaydaki katil hala bulunamamıştır. Buarada Agatha Christie ile tanışmamı sağlayan ilk romanı Doğu Ekspresinde Cinayet; aynı zamanda en sevdiğim ve katilin kim olduğunun en tahmin edilemez olduğunu düşündüğüm, Christie’ nin zekasının her bir kıvrımına hayran kaldığım kitabıdır.
poirot TwitterBackground
Sadece bir değil, dünyaca tanınan iki ünlü hafiye yaratmayı Christie dışında; başka hiçbir polisiye yazarı başaramamıştır. Tam da bu noktada okuyunca yüzümde bıyık altı bir gülümseme belirmesine yol açan ufak da bir anektot var; Roger Ackroyd Cinayeti’ ni (The Murder of Roger Ackroyd) okuyan eleştirmenler, o kadar yanlış tarafa yönlenmişler ki, Christie’ yi yanlış yönlendirmek ve adil olmamakla suçlamışlar. :)
Hercule-Poirot-David-Suchet poirot-david-suchetand-ariadne-oliver-zoc3ab-wanamaker
Gelelim işin bana en gizemli, en ilgi çekici gelen tarafına; Lüks Doğu Ekspresi ile yurt dışı seyaheti yapan zenginleri konuk etmesi amacıyla inşa edilen İstanbul’ daki Pera Palas Oteli’ nin; Christie’ nin Doğu Ekspresinde Cinayeti’ ne(Murder On The Oriant Express) ilham kaynağı olduğuna inanılır. Hatta Christie’ nin 411 numaralı odada konakladığı, kitabı orada kaleme aldığı yönünde rivayetler vardır.
Christmas5 Agatha Christie's Poirot [5] Episode 5 - The Chocolate Box Accompanied by Poirot, Inspector Japp is visiting Brussels where he is to receive the 'Branche d'Or' for his services to Belgium. A remark of Commissaire de Police Chantalier brings back memories of a case which Poirot "failed" to solve over 20 years ago. The very notion is plainly ridiculous - and Poirot amusedly turns over in his mind the fascinating story of the liberal politician and his fateful chocolate box.  ANNA CHANCELLOR as Virginie Mesnard and DAVID SUCHET as Poirot © ITV plc (Granada International) EPISODE 1-PERIL AT END HOUSE Poirot-1-for-web-735x390 MASTERPIECE MYSTERY! 2009 David Suchet will reprise his signature role as the suave Belgian super sleuth Hercule Poirot in two new episodes.  Shown: David Suchet as Hercule Poirot. (c) ITV for MASTERPIECE 920x920

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...