Kahverengi eşittir; sabahları kokusu mutfaktan yatak odasına kadar yayılan ve uyku halinizden, sizi bir tek onun çıkartmayı başarabildiği kahvenin rengidir. Kahverengi eşittir; endorfinin paketlendiği ve ”benim mutlulukla kocaman bir ilgim var” pankartıyla ağzımızda eriyen çikolatanın rengidir. Nötr renk ailesine ait Kahverengi; toprağın,sonbaharın, naturelliğin rengidir. Kırmızı, sarı, mavinin karışımı olan ve çok farklı tonları içeren bu renk; mavi ve sarıdan zihinsel odaklanma yetisini alırken, kırmızıdan da enerji uyaranlarını alır. Ruhsal dinginlik, kararlılık, istikrar ve belirgin bir durağanlığı temsil eden kahverenginin sıcak tonları, ”doğallık her zaman güzeldir” sloganı ile iç ısıtan ve konforlu bir atmosfer etkisi yaratırken; koyu tonları, toprak rengi oluşundan dolayı naturellği ve güvenirliği çağrıştırır.
contemporary-living-room 54c91316e8290_-_1-browns-livingroom-0308-xlg
Girdiği mekanlara kazandırdığı huzur ve fırında sıcacık poğaçaların, cevizli&havuçlu kekin piştiği ev hissi sayesinde en çok da kışın cafe&restoranlara yakıştırdığımız kahverengi; istenildiğinde maskülen, istenildiğinde ise eğlenceli ve keyfi yerinde ya da daha sakin, dikkat dağıtıcı abartıdan ve gereksiz gösterişten uzak olabilme çok yönlülüğüne sahip nadir renklerdendir.
Gray-brown-living-room-copy Kucuk-Salon-Dekorasyonu thelennoxx brown-room-3
Ev dekorasyon dergilerinin sayfalarını karıştırırken sıkça rastlayabileceğimiz ve iç mimar olmaya :) gerek duymadan rahatlıkla feyz alabileceğimiz üzere; dekorasyon ilüzyonu kahverenginin, açık tonları oturma ve çalışma odaları için idealdir. Özellikle salon ve oturma odalarında krem bej tonları, sıcak baharat renkleri ile beraber tam bir uyum içerisindedir.
Daha makülen bir etki yaratmak amaçlanıyorsa eğer; kahverengiyi siyah vintage aksesuarlar ve siyah&beyaz tekstillerle kombinlemek nokta atışı sonuç verecektir. Dekorasyon lugatımızda en sık kullandığımız kelime ”sofistike” ise; yaşam alanımıza şık bir çehre kazandırmada, kahverengiyi dore ile kombinleyebilir, ya da bu senenin modası vintage dokunuşlarla şıklığınıza cafe&bistro görünümü ve rahatlığını ekleyebilirsiiz. Bu doğuştan uyumlu rengin en işimizi kolaylaştıran tarafı ise; diğer renklerle arasındaki üstünlük taslamayan, kaprissiz iletişimdir. Sonbaharın rengi kahverenginin sakinlik veren etkisinden bol miktarda faydalanabilmek içinse; bu rengi doğadan ilham aldığımız tüm renklerle, ama özellikle de yeşille kombinlemek;ihtiyaç duyulan dingin huzuru faslasıyla sağlayacaktır.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...