Size bir kelime söyleyeceğim, sizden de bana aklınıza ilk gelecek şeyi söylemenizi isteyeceğim. Hazır mısınız? Peki hala, işte söylüyorum. ”ÇİKOLATA” ve aklınıza ilk gelen şey de; ”MUTLULUK”.. Yanılıyor muyum :) Adına çikolata denilen ve bizi endorfin müptelası yapan, diyet listelerinin bir numaralı oyunbozanının kökleri tam 3.000 yıl öncesine dayanmakta. Kimin, ne yaparken ya da ne yapmaya çalışırken :) akıl ettiği hakkında en ufak fikrimizin olmadığı; ama bahsi geçen bu yüce insanın bu sayede; özellikle de biz kadınların kalbine giden yola neonlu, ışıklı tabelalar yerleştirdiği, yüzyılın en kalorisi görmezden gelinen buluşudur; ”çikolata”. Kakao tohumlarının işlemden geçirilmesi ile elde edilen çikolata, eski zamanlarda şifa amacıyla da kullanılan bir besinmiş; ki her akşam çayın, kahvenin yanında neden bir parça! bitter yediğime anlam veremeyen sevgili eşime lütfen biri bunu söyleyebilir mi :) Diş ve kemik yapımızdan, beyinde nöron gelişimine kadar faydaları olan çikolatanın püf noktası; kuşkusuz ki bir, benim gibi abartmamak :) iki, hayattayken yapılacaklar listemizdeki sayısız madde içerisine mutlaka ”dünyanın en iyi çikolatalarının üretildiği yerlerden birine gitmek ve eve, valizde bir sürü çikolatayla dönmek” maddesini de eklemek. :) O halde sıra geldi; dünyanın en yemeyenin pişman, yiyenin hayran çikolatalarının üretildiği ülkelere.
Godiva-Chocolate-Covered-Oreo SONY DSC wittamer3 pierre-marcolini-chocolates-brussels chsrb08g zaabar1
Belçika: Büyük puntolarla söyleyebiliriz ki; Belçika şuan dünyanın en iyi çikolata üreticisi unvanına sahip. Yaklaşık 13 adet çikolata fabrikası, 16 adet çikolata müzesi ve 3000 adete yakın da çikolata satan mağaza var. En popüler olan ve yaşattığı haz daha uzun sürsün istenen çikolata markaları; Godiva, Leonidas, Wittamer, Marcolini ve Zaabar.
Nestle-chocolate-3 Toblerone-Cupcakes1 IMG_8034-2 swiss-chocolate-truffle
İsviçre: Dünya’ da ilk sütlü çikolatanın üretildiği, gözüme kocaman bir çikolata fabrikası gibi görünen ülke. Tüm dünyada satılan ve ben söylemeden sizin zaten çoktan tahmin etmiş olabileceğiniz gibi, en bilinen çikolata markaları; Nestle, Toblerone, Lindt, Sprungli.
chocolate-a-la-taza2 slider02 CL013_2_lg CL010_2_lg CL003_2_lg CL012_2_lg 1435129436-95476173_n leone-pastilles 3698 611-300x300
İspanya: İspanyolların, 1780′ de bulduğu çikolata makineleri ile dünyaya nam saldıklarını söylersek; bir gram bile abartmış olmayız. 150 yıllık iki çikolata fabrikası Amatller ve Chocolate a la Taza; dünyaca bilinen markalardır ve tadına bakmış olan şanslı çikolata canavarlarının yorumlarına kulak kabartacak olursak :), bize parmaklarınızı yedirtecek lezzettedir. Buarada söylemezsem bu gece rahat uyuyamam; Amatller’ in tadı hakkında henüz bir bilgim maalesef yok, ama çikolata kutularının her birine hayran kaldığımı ve birer sanat eserine benzettiğimi söyleyebilirim, frenlenemez çikolata aşkımın daha da kontrolden çıkmaması adına; iyi ki bu markayı Türkiye’ ye getirmemişler diye de düşünmüyor değililm :)
mayordomo1 Grenada Chocolate Company tumblr_static_molenegro-01 LaSoledad_canela_package_01
Meksika: Bu araştırmayı yapmadan önce bilmiyordum ama; Dünyada çikolatayı ilk yapan, Meksika yerlileriymiş. Bugün Meksika Oaxaca; çikolatası ile nam salmış, en meşhur yer. Yani yazımın başında belirttiğim, hangi düşünce ve amaçla çikolata yaptıklarının büyük merakı içerisinde olduğum kişiler meğer Meksika’ da yaşıyormuş :) Çok eski tarihlerde de çikolataları ile kışkırtan bu ülke, şuan dünyanın en lezzetli çikolatalarının tadına bakıp, mest olabileceğiniz yerlerden bir tanesi. Hatta bazı çikolata severlere göre; en iyisi. Hala eski yöntemler ile üretilen çikolatalarından birinin tadına bakmak hiç de fena olmazdı düşüncesi ile az sonra kahvemi yudumlayacağımı itiraf ediyorum :) Mayordomo, Gualaguetza ve La Soledad en iyi markalarıdır.
10-Places-to-Enjoy-the-Delicious-Chocolate-61 valrhona img_0738 IMG_1566
Fransa: Fransa sadece parfümleri, kozmetik ürünleri ve zarif&şık giyinen güzel kadınları ile meşhur değil, çikolataları ile de popüler bir ülkedir. Özellikle Lyon’ da bulunan Tain L’Hermitage; dünyanın en meşhur çikolata markası Valrhoya’ nın üretildiği yerdir. Aynı zamanda da dünyanın en iyi çikolata yapmasını öğreten kursudur :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...