Çağımızın bir lütfu gözüyle baktığım dekoratif vizyon; küçülen mekanlar, butikleşen ve konsept kazanan stiller ki; hazır havalar 180 derece dönmüş ve asık suratlı yağmur eşliğinde, sallama çayımdan yükselen buharla inzivaya çekilmişken, işte tam da klavyenin tozunu attırma zamanı. Dikkat ediyorum da ne çok minyatürleşen alanlarla ilgili yazılar yazmaya meyilliyim, konu başlığı bir malikanenin dekorasyonu ile ilgili püf noktalar olsa, kimbilir belki biran için zaman kazanmak amacıyla çayımdan sıcak bir yudum almaya doğru kupama uzanıyor olurdum :) Ama konu başlığı madem ki pratikleşen yaşam tarzımızın önümüze parlak tepsi ile sunduğu dar alanlar; o halde bana düşen olaya biraz renk, bir parça stil ve bir miktar da fonksiyonellik katmak.

62288294b22297ab78bc241cbe891b0e white-home-office-via-pinterest small-home-office-ideas-with-regard-to-home-office-design-ideas-for-small-spaces-home-design-collection interior-of-tiny-retirement-house-with-no-sleeping-loft-by-dan-louche
En bilinen ve tuzağına düştüğümüz dekorasyon hatası, küçük alanların yalnızca efektif mobilyalarla döşenmesi gerektiğidir ki; sizi temin ederim bu, evimizin çoğu zaman sıkıcı ve alışılagelmiş bir tarzının olmasına ya da daha da kötüsü hiçbir tarzı olmamamasına sebep olabilecek yegane şehir efsanesidir. Dar ama şanslıyız ki aydınlık bir salonumuz varsa, tavan ve duvarları parlak beyaza boyayarak ferah gösterebilirsiniz ki; bu da adımızı söylemeyi öğrendiğimiz günden beri ve hatta daha öncesinde :) gayet bilinen ve uygulanan, bu sebeple de beyazı monoton bulmamıza sebep olan şeydir. Ancak ne var ki; ingilizlerin deyişi ile ”interior” dünyası madem mola vermeden gelişiyor, renkleniyor ve ritim kazanıyor; o halde bizim de bundan feyz alıp, beyaza stil, konsept ve heyecan katmamız en doğal hakkımızdır diye düşünüyor, sizleri beyaz duvarlarla barış imzalamaya davet ediyorum. Beyazın sunduğu ve diğer renklerin bu denli fedakar olmadığı en yerine konulmaz niteliği kuşkusuz ki, her stili uygulamaya olanak sağlıyor olasıdır. Tabi yine de yüksek ve gereğinden geniş koltuklarla, fazla oymalı mobilyalar şansımızı zorlamak konusunda hala tehlikeli ve ”dikkat” uyarısı ile birlikte aynı cümlede kullanılmaktadır.
Small-guest-bedroom-decor 052534994 decorative-small-kitchen-remodeling-ideas-on-a-budget 51a8d80afb04d664f0001015._w.540_s.fit_ combinar-paredes-con-papel-pintado-pintatucasa.es_ casa_hogar_escaleras_aprovechar_espacio_descanso_sofa_lectura_trucos_ideas_consejos_profesionales_albañiles_reformas_reparaciones_BLOG_REPARALIA.jpg thumb_11329436533093413_lD9g2JyP_f small-spaces-decorating-awesome-with-photo-of-small-spaces-decoration-new-in-design
Dar alanları tek mekanmış gibi algılatmak, onu olduğundan büyük göstermenin ilizyonudur. Eğer tercihiniz benim gibi Akdenizli bir dekorasyon stili ise; göz yoran ve fazla yer işgal eden koltuk kalabalığı yerine, pencere önüne yaptırabileceğiniz oturma genişliğinde bir seti mutfakta bank, salonda ise sedir olarak değerlendirip, alan kazanabilirsiniz. Bu ev dekorasyon dergilerinde de örnek fotoğrafları ile rastlayabileceğiniz, şık dekoratif uygulamalardandır.
Sıra geldi tıpkı popüler bir yatak markasının sloganında dediği ve benim de yazılarımda kullanmaktan keyif duyduğum ”güzel bir günün geceden başladığı” uyku alanlarımızın stilini belirlemeye. Kaide bozulmuyor ve gene metrekare başına bol miktarda ferahlık ve bizi yansıtan bir tarz düşmesi hedefleniyorsa; önümüzdeki check list’te karyola yerine yatakları üst üste koyarak oluşturabileceğimiz, sadece yatak başını satın alabileceğimiz, hatta yatak başı duvarını diğer duvarlardan kayırarak, özelleştirip, yıldız duvar haline getirebileceğimiz kutucuğu işaretleyebiliriz. Buna artı olarak hele ki son yıllarda yatak odasındaki pop starlığını iyice garantilemiş olan kocaman, varaklı aynalar da sade ama gösterişli, kimlikli atmosfer yaratmakta yardımcı öğelerden. Unutmadan abajur seçimi her ne kadar belli etmese de son derece incelikli bir iştir, şanslıyız ki aydınlatma reyonundan soyutlanmış olup, kendine ait bambaşka bir cumhuriyet kurmuş bulunmakla beraber; artık sadece ışık vermesinin yanısıra ve hatta daha da ötesinde ev dekorasyonunda tamamlayıcı bir aksesuar görevi görmektedir. Bu da aklımızdan geçeni ya da daha da iyisi aklımızdan geçenden de çok beğeneceğimizi satın alıp, eve getirmemizi sağlar:) Ama alternatif olarak abajuru demode bulup, daha özgürlükçü, daha pratik, daha modern ve sportif bir dokunuşsa moda zevkinize temas eden, şık bir duvar apliği ve komodin niyetine kullanacağınız bir tabure ya da ahşap bir sandalye de fazlasıyla stilinize ayna tutacaktır.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...