Fotoğraf makinemizi olduğu yerden alıp, içi bol köpüklüyle dolu orta şekerli fincanımızı, kahve yanı atıştırmalığıyla önüne koyup, ev dekorasyon dergisi ara sayfası görünümünde kareleyip, instagramda paylaşma hevesi uyandıran son moda dekoratif ama bir o kadar da işe yarayan mutfak aksesuarları ise mevzu bahis; gayet özgüvenle söyleyebiliriz ki, taa annelerimizin, hatta büyük annelerimizin zamanından valizini toplayıp, üşenmeyen ve günümüz alışveriş listelerine orta yerinden giriveren ”emayeler”;şimdilerin en havasından geçilmeyen mutfak eşyaları. Emaye kaplar özellikle de country tarzı yaşam alanı meraklılarıyla yeniden rağbet gören, öyle ki; bir dönem eskilerin kullandığı bu basit mutfak eşyaları günümüz müzayedelerin en çok aranan malzemelerinden. Dayanıklı olması ve temizlendiği zaman ilk alındığı günkü görünümü ve ve desenlerine geri dönen, kullanım amaçlarını ön plana çıkartan tasarımlarıyla country stil severleri onikiden vuran emayeler; mutfaktaki diğer çelik eşyalarla rekabeti hedefleyen bir imaj taşıyor ve bu sebeple de klasik, alışılagelmiş emayenin geçmişteki ruhunu yansıtmaktan çok uzak bir şekilde, en modern ve renkli haliyle mağazaların raflarında yerlerini almış bulunmakta.
emaye-demlikli-kahvalti-seti-mavi-yesil-beyaz-428-81-B FB,409,75,emaye-kahvalti-seti-yesil sari-emaye-bardak FB,394,71,emaye-sahan-mavi
Antik çağlarda hayatımıza girmiş olan emaye, aslında bir çeşit cam alaşımı. Antik Mısır, Yunan ve Çin’ de daha çok takı ve mücevher eşyalarda kullanılan emayenin, mutfakta kullanımının keşfedilmesi 1800’lü yıllara dayanıyor. Önceleri Almanya’ da büyük, döküm kazanlarının paslanmasını engellemek amacıyla kullanılması, emayenin mutfak ve ev eşyalarında da uygulanmasına ilham vermiş. Emaye kapların Türkiye’ ye girişi ise; dünyada üretiminin düşüşe geçtiği 1930′ lu yıllardan sonra, özellikle Yugoslavya, Macaristan, Polonya ve Çekoslovakya’ dan gelen emayelerle olmuş.
emaye-nedir-720x450 in_news_630px-200390

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...