Bugün günlerden; ücretsiz terapi günü, yani mutfak önlüğümüzü takıp, burada patron benim deme günü. Ben gurme değilim ama sana parmaklarını da yedirtirim demek ise amaç; eldeki malzemelerle göz kararı hazırlamanızın bile tadında gıdım risk yaratmayacağı, pratik kelimesini harfi harfine hak eden, yılların damak şöhretinden bir şey kaybettirmediği klasik patates salatasına bir parça gurmevari dokunuş ekliyor, yaptım mı böylesini yaparım diye havamızı atıyoruz. Yarım saatte hazır olan ve hazır olurken de sizi esir almayan hardallı patates salatasının en hoşa giden tarafı; tüm külfetsizliğine aykırı derecede maharetliliğinizi her bir çatalda kanıtlıyor olması.

Yarım kilo patatesi kabukları ile beraber 20-25 dk. kadar kendi halinde haşlanmaya bırakıyor, pişip pişmediklerini en klasik ama en geçerli yöntem olan; bıçağın patatese kolayca saplandığı, yumuşamış hali ile ocaktan alıyoruz. Haşlanmış patateslerin kabuklarını soyup, küp küp doğruyoruz. Diğer yandan da bir kabın içerisine önce yarım limonun suyunu sıkıp, üzerine sırası ile 2 çay kaşığı hardalı, tuz, karabiber ve 3 yemek kaşığı zeytinyağını yedirerek ilave ediyoruz. Üzerine 1 çay kaşığı kadar kimyon ve gene aynı şekilde 1 çay kaşığı kırmızı toz biberi de ekleyip sosa son halini veriyoruz. Bu noktada küp küp doğradığımız patateslerimize geri dönüyor, tarifimizin assolisti olan hardallı sosu, iştahımız kabara kabara, hiçbir patates parçasını mahrum bırakmadan gezdiriyoruz. Sırada yeşillikler var; 4-5 dal maydonozu, 4-5 dal dereotunu ve 3-4 daltaze soğanı ince ince kıyıp, son dokunuşu da yapıyoruz.

Tek bir püf noktası var; sosun patatesler soğumadan önce ilave edilmesinin lezzetinde yaratacağı dolgunluk. Ne de olsa patates ılıkken, sosu daha başarılı içine çeker.

Afiyet olsun..

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...