Günlük hayatımızın esgeçilmez, ihmale gelmez bir nefes alması, motive olmasıdır kahve molası. Özellikle de bol koşuşturmacalı ve trafikli bir günün arasında ya da bilhassa sonrasında; her bir yudumunda rehabilite olduğumuz ve hiç bitmeyeninden var mıdır acaba diye menüden baktığımız :) kahvenin yanında; hele de haz veren, keyiflendiren bir de sohbet varsa, işte o an yüzümüzde kocaman bir Julia Roberts gülümsemesi belirmesi kaçınılmazdır. Artık günümüzün nasıl geçtiğinin ya da nasıl geçeceği kaygısının gram önemi yoktur. Aklımızdan geçenler; içinde bulunduğumuz mekanın fark yaratan dekorasyonu ve burnumuza aramotik kokusu çarpan kahvenin şık sunumuna ilişkin kendi yaşam alanımıza uyarlayabileceğimiz orjinal ve yaratıcı fikirlerdir.
old-java
İnstagram’ın kafe&restoran kültüremize kattığı yadsınamaz katkısından olacak, özellikle de İstanbul’ un dört bir yanında, günbegün hem lezzetinden geçilmez, hem de dekorasyonuyla ”hemen bir fotoğraf çek de, konum etiketi yap” diye basbas bağıran mekanların sayısı şaşırtıcı oranda artmakta. İnsanın kahve gurmesi olup, hepsini muhit muhit gezesi, keşfedesi gelmiyor değil; ama kabul, o ayrı bir uzmanlık alanı. Hele ki Karaköy’ deki yeni kafe durakları; özellikle dekorasyonlarıyla kopyalanıp, kendi yaşam alanlarımızda hayata geçmeye heveslendiriyor. Birinci yaşını kutlamak üzere olan Karaköy’ ün taze ve trendi mekanı Old Java; gerek dumanı üstünde, can çektiren kahveleri, gerekse iç mimari dergilerine poz verebilecek detay köşeleriyle, sahiplerinin eli üzerinde konsept mekanı. Kafeye girdiğiniz an ilk dikkatinizi çeken; tavanda ve duvarlarda devam eden bakır elektrik boruları. Dekoratiflik kazandırılan bu detay, orijinal bir de duvar resmiyle tamamlanıyor. Mimar Sinan Üniversitesi Heykel Bölümü öğrencisi Adnan Bayrak’ ın yaptığını, bir dekorasyon dergisine verdikleri röportajı okurken öğrendiğim bu resim; kafeye ayak basar basmaz, ”ben buradayım” diyen dev boyutuyla mekanla özdeşleşmiş ana detaylardan.
kids-room-ideas-with-birds-decoration Colors-for-Small-Rooms-2 Thom-Filicia-Dark-Indigo-Blue-Wall-Colour Best-7-Blue-Bedroom-Design-Ideas-with-Contemporary-Decor-2 hbx-blue-library-wall-panels-0212-harper11-lgn sarı lacivert 27-All-Dreaming retro-renkler-ve-antre-dekorasyonu campo35_8g 4_5 ciftlik-evi-dekorasyon-ornegi_20131212121250_b
Gelelim işin bizi esas ilgilendiren kısmına; eğer evimizin dekoratif köşeleri için, tam da nokta atışı bir tablo bulamıyorsak; kulağa bir parça asortik gelecek ama bir duvar ressamı ile konuşmak, yaşam alanımızdaki dev bir duvarı ya da balkonumuzdaki boş alanı büyük ebatlarda bir duvar resmi ile kaplamak iyi bir fikir olacaktır.
Aslında basit ama bir o kadar da yaratıcı bir aydınlatma sistemi kullanılmış Old Java’ da. Ampullerle birlikte aydınlatma işlevi kazandırılmış kavanozlar evimizde de uygulayabileyebileceğimiz, tam fotoğrafını çekmelik bir düşünce.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...