Metrekare başına düşen güneş, kum ve deniz miktarının çok fazla olduğu, hiç bitmesin istediğimiz yaz aylarını geride bıraktığımız, havanın sol gösterip sağdan vurduğu şu günlerde evin en çok rağbet gören köşelerinden masa başı köşesine olan talep okul sezonunun açılmasıyla beraber yeniden artmış, hatta eve iş getirme, dahası işleri evden organize etme alışkanlığımız sayesinde çalışma masamızın evdeki popülerliği toz tutmaz hale gelmiştir. Hele ki çocuğumuz; hayatının kara tahtalı, tebeşirli, harflerle ve sayılarla dolu sezonuna giriş yaptıysa; ona, ilham veren, sevdiği renk tonları ve kişisel beğenilerini göz önünde bulundurarak bir çalışma odası ya da masası hazırlamak birinci vazifemizdir :) Bu noktada dikkat edeceğimiz üç kilit aşama vardır; ilki yerleşim düzeni, ikincisi kullanacağımız renkler ve son olarak da işlevsel, fonksiyonel aydınlatmalardır.
1-20-Study-Room-Design-Ideas-Photos 1-Study-Room-Design-Ideas-Photos 1c530a7673f40ff9dbaa461f5d0b023a4 1Charming-Girls-Study-Room-with-White-Desk-Stool-and-Pink-Study-Lamp 1girly-home-study-interior 1img12h 1img36o 1Simple-Elegant-Kids-Study-Room
Mobilya tercihinizde; çocuğunuzun ihtiyaç duyacağı, kendisini rahat hissedeceği alanı sağlayacak bir çalışma masası etkili ve belirleyici olacaktır. Masanın oda içindeki yerleşimi de özen göstereceğimiz bir diğer konudur. Mesela çalışma masasını pencere yakınında, odanın ışıktan maksimum oranda yararlanabileceğimiz bir köşesine yerleştirmek; ışığı hem efektif, hem de tasarruflu kullanmamızı sağlayacaktır. Masayı; ışığı direkt önden almasındansa, daha çok yandan görecek şekilde konumlandırmak yaşam alanımıza ferah bir verimlilik kazandıracaktır. Çoklu çekmece ve raf sistemleri; çalışma masanızı fonksiyonel şekilde tamamlayabileceğiniz pratik yan mobilyalardır ki; günümüzün trendi kullanımı ile onlara dekoratif aksesuarlardandır da diyebiliriz. Ödevleri, ders notlarını, kırtasiye malzemelerini, son dönemde oldukça popüler olan boya kalemlerini ve çalışma masamıza atölye görünümü veren her türlü craft malzemeyi depolamamız için ideal birer kullanım sağlayan klasörler, sepetler ve farklı ebatlardaki renk renk kutular; sadece çocuklar için değil, benim gibi yazıp, çizme ve hatta renkli karton ve stickerlardan handmade tebrik kartı yapma meraklısı, büyümeyi reddeden yetişkinler için de, zevkinden ve renginden taviz vermeyen kurtarıcı çözümlerden. Buarada hayat sadece ders çalışmaktan ibaret değil ne de olsa; molalarda keyif alınacak ve pozitif enerjiyi depolayacak, renkli, rahat bir kanepe kesinlikle olmazsa olmazlardan. Ufacık bir hatırlatma; duvarlarda uygulayacağımız renk ve detayların, odanın ruhunu ortaya koyan, odaya kimlik kazandıran detaylardan olduğunu her yazıda söylemişizdir; artık bu püf noktasını ezbere biliyoruz zaten.
Özetle; çocuklarımızın çalışma alanlarında şu önyargıyı direkt diskalifiye edebiliriz, çocukların aklını karıştıracak, dikkatlerini toplamalarını engelleyecek şekillerden uzak durulmalı, konsantrelerini bozmamak adına renklerden kaçınılmalı, sadelikten, düz ve sıradan fikirlerden taviz verilmemelidir. İşte bu yüzyılın şehir efsanelerinden biridir; o halde hemen düzeltelim, çocuklarımızın çalışma odalarında renkten ve geometrik şekillerden kesinlikle kaçmayalım, yeter ki belli bir dozajda olmasına özen gösterelim, burada amaç zaten çocuğun hayal gücünü, yaratıcılığını ve görsel algısını geliştirmek, çalışırken kendisini rahat hissedeceği ve sıkılmayacağı; onu, zevklerini ve ilgisini yansıtan bir alan yaratmaktır. Çalışma ve oyun bölümleri aynı odada bulunuyorsa, elbette bu demek değildir ki; konsantrasyonu çok çabuk dağıtabilecek eşya ve detaylarla içiçe olmalıdır. Bu tip durumlarda bu iki alan bir seperatör yoluyla ya da mobilyalarla bir bölümleme yapılarak ayrıştırılabilir. Çalışma masası ve kitaplıklar yeterli kapaklı saklama alanına sahip olmalıdır, hatta yaratıcı kulplar, çekmeceler ve kapaklarda kullanılan farklı renklerle çalışma alanına rahatlıkla hayat verilebilir. Bol çekmece ve bereketi ile yer verilmiş kapaklı bölmeler açıktaki eşyaların odaya dağınık bir görünüm vermesini engelleyici bir misyon üstlenmesinin yanında; toz toplamasını önlemek açısından da fayda sağlar.
Bir sonraki yazımda hızına yetişilmez, eğlenceli ve enerjik üniversitelilere :) ve de eve iş getiren biz üniversite yıllarına özleyenlere yönelik masa başı şıklığından bahsedeceğiz.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...