Sabah gözlerini açıp, makinede hazır bekleyen, sıcak filtre kahvesini bardağına dolduran ve beş dakikada duşa girip, evden jet hızıyla çıkmış gibi görünen New York’ lu metropol kadınının, giyinmeyi gözünde büyütmeyen ama, stil sahibi formülünü çözmüş, yorucu ve uzun bir günün sonunda, kendisine ne iş yaptığını sorduklarında; giydirdiği insanların kendilerine duydukları güveni arttırmak olduğunu söyleyen; ilham aldığı ve markayı sembolize eden kadının; seksi, sofistike ve kulağa ironik gelecek derecede rahatlığına düşkün, öyle ki; uçakta oturduğunda rahat eden, ama havaalanından direkt önemli ya da romantik bir buluşmaya geçebilen profilde olduğu; ”asla”sı yok, ”mutlaka”sı çok bir adam; modanın ucu ucağı olmayan dünyasından, büyük puntolu harflerle bildiğimiz ismi ile; MICHAEL KORS.


michael-kors-karmen-pedaru3
Kors, koleksiyonlarına hayat verirken; söz konusu moda sektörü ise, açık fikirli olmak, büyük konuşmamak ve ”asla” kelimesini; izine rastlanmayacak şekilde lügattan çıkartmak gerektiği mesajını, bize alenen veriyor, öyle ki; 30 yıl önce moda dergilerinin sayfalarını karıştırırken, imzasını taşıyan tasarımlarına kare kare ilk rastladığımız zaman, hiç desen çalışmıyor ve bundan da gayet memnun oluyorken; şimdilerde, desensiz yapamadığı, tutkuyla podyumuna taşıdığı tasarımları gözden kaçmıyor. Dikkat çektiği kabul gören, evrensel bir gerçek de var üstelik; dünya değiştikçe, yaşam tarzımızla beraber alışkanlık ve ihtiyaçlarımızın da yerinde durmadığına dair. Bu sebeple hak verilesi düşüncesinde; ihlal olmaz kuralları yok sayıyor, ”mutlaka”lı cümleleri tercih ediyor. Michael Kors’ un, moda perspektifinden eksik etmediği, en altı kırmızı ile çizilesi ”mutlaka”sı; tasarladığı parçalarında, sıradanlık ile şaşırtıcılık arasındaki incecik çizgiyi, nokta atışı yakalayabilmek.
Michael_Kors_SS08
Michael Kors, sektöre hibe ettiği 30 koca yıldan sonra; kendisine hala ”dünkü çocuk” muamelesi yapabiliyor, ”ben oldum” un rehavetine asla kapılmıyor. Peki renk renk çantalarını, aşık ola ola kullandığımız moda desinatörü; hangi ara, ne oldu da moda dehası olup çıktı? New York Fashion Institute of Techology’ den moda tasarımcısı diploması ile mezun olan Kors, 19 yaşında New York’ ta bulunan Lothar’ s isimli butik için tasarım yapmaya başladı. Kendisine ve yeteneğine güveni tamdı; ancak giysileri hayal ettiğinin üzerinde beğeni toplayınca, kendi ismini taşıyan tasarımlar yapması ertelenemez şekilde kaçınılmazdı ve bu sayede ”MK” moda literatürüne, tüm prestiji ile giriverdi. Dinamik tasarımlarını ilk satın alan; elegant mağaza zinciri, Bergdorf Goodman oldu. 22 yaşında, giysilerini mağazanın vitrininde gördüğü an; Kors’ un hissettiği, paha biçilemez ve yerine konulamaz bir heyecandı kuşkusuz. Amerikan lüks spor giyim artık ondan soruluyor, hızlı yükselişi hakkıyla dikkat çekiyordu. 1999 yılında kendi koleksiyonu ile birlikte, Fransız modaevi Celine için de hazır giyim koleksiyonları tasarlamaya başlayınca; Kartvizitine, Paris kadınını giydiren Amerikalı kreatif direktör başlığını da ekledi.
images (1)
Michael Kors’ un stil sahibi olmaya dair tek geçtiği bir kuralı var; kişinin kendini ve vücudunu tanıması. Bir söyleşisinde de ifade ettiği gibi; tercihi sadece kırmızı halı kostümleri tasarlamak değil, bunun markanın konumunu yukarı taşıyacağını kabul etmekle beraber, Gwyneth Paltrow, Kate Winslet, Jennifer Hudson, Jennifer Lopez, Madonna, Angelina Jolie gibi şöhreti önden giden pek çok ismi; sadece kamera önünde, flaşların patladığı anda değil, sokakta, alışverişte, günlük yaşam akışlarında da giydirmek, ona işini içine sine sine yaptığını hissettiren yegane şey. Amerika’ nın First Lady’ si Michelle Obama, en sadık müşterilerinden. Hatta bununla ilgili anlatmaktan keyif duyduğu, onare edici bir anısı da var. 2009 yılında Beyaz Saray’ da çekilen ilk resmi portresinde MK imzalı kalın askılı, siyah, sade bir albise ile poz vermiş Michelle Obama, işin Kors’ u şaşırtan tarafı ise; henüz zarif Obama ile tanışmamış olmaları ve o elbiseyi o çekim için giyeceğine dair en ufak bir fikrinin bulunmuyor olmasıymış.
hande Screen Shot 2014-04-24 at 12.06.28 PM
Mart 2011′ de Paris ve Londra’ da açtığı devasa mağazalardan sonra, Haziran 2011 itibari ile Türkiye’ de ilk olarak İstinye Park Alışveriş Merkezi’ nde hayatımıza giren Michael Kors, o gün bugündür özellikle çantaları ile bizleri kendine hayran bırakmayı her sezon başarıyor.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...