1964 yılında iki kişi; Mustafa Teviloğlu ve Doğan Gürün biraraya gelerek öyle bir şey yaptı ki; bugün işletme fakültelerinde ”başarı öyküsü” olarak bahsedilip, yüzümüzde heves edilesi bir şaşkınlık ifadesi yaratmayı sonuna kadar hak ediyor. Tüm hikaye; bu iki girişimcinin, Fitaş Pasajında 12 metrekare bir dükkan açıp, dükkana da isimlerinin ilk hecelerinin birleşimi olan ”Mudo” adını vermesi ile başlıyor. Kurulduğu yıllarda dükkanın kapısını aralayanları; hediyelik eşya, plak ve renkli t-shirtler karşılıyordu. Hatta Türkiye’ de ilk baskılı t-shirt satışı da gene bu sözü geçen 12 metrekare dükkan içerisinde yapıldı. 1967 senesi; aynı zamanda kurucu isimlerinden Doğan Gürün’ ün ortaklıktan ayrıldığı seneyi işaret ediyor.

Taviloğlu 1968′ de Fransa’ nın Paris şehrine yaptığı seyahat dönüşünde ”Mudo’ nun bir üst basamağa çıkması için doğru zamanın geldiğine inanmış ve Bağdat Caddesi Erenköy’ de ”MUDO STORE’ mağazasını açmıştır. 1980′ lere gelindiğinde, Mustafa Teviloğlu global gelişime ayak uydurmanın gerekliliğinin bilincinde, mağazasını ingilizlerin deyişi ile ”love brand” konuma getirtecek ve bu sefer de üniversitelerin pazarlama derslerinde örnek gösterilebilecek, prestij arttırıcı hamlesini yapmış; billboard reklamlarını kullanarak, sektörel tutunumunu ve bilinirliğini daha da yukarı taşımıştır, artık bir marka olmak ”MUDO” için kaçınılmaz hale gelmiştir. 1987 yılında 25 yaş üzeri çalışan kadın ve erkeklere yönelik ”MUDO COLLECTION” markasını piyasaya sokmuştur. Aynı sene garment wash( parça yıkama- parça boya) pantolonlar ”Mudo” mağazalarında satışa sunulmuştur.

1990′ da Beyoğlu’ nda ”MUDO PERA” isminde butik bir aksesuar mağazası açılmış ve bunu takip eden senelerde 1998′ e kadar İstanbul’ un farklı yerlerinde, 1998′ den itibaren de Türkiye’ nin sayısız farklı yerinde mağazalar açarak; yerini belirginleştirmiş, doğru strateji ile ilerlediğini kanıtlamıştır.

2012 yılında ilk Franchise ortaklığı Birleşik Arap Emirlikleri ile gerçekleştirilmiş ve Mayıs ayında Dubai Mall’ da ”MUDO CITY” mağazasının açılışı yapılmıştır.

Pek çok sosyal sorumluluk projesinde ve faaliyetlerinde aktif yer alan MUDO, bugün 2000′ den fazla çalışanı ile sektörel ivmesini gittikçe yükseltiyor, başarılı gelişim öyküsünün hız kesmesine asla izin vermiyor.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...