Baharda evlerimiz; kartelanın mevsime en çok yakışan renkleri ile rehabilite olmak, kış aylarının bütün içe dönüklüğünden, rehavetinden ve ağırlığından bir çırpıda kurtulmak ister. Yaz yaklaşıyor iken; yedikçe yenesi tatlılardan, çikolatadan ve malzemesi cömert hamur işlerinden paçayı kurtarabilmek için; iştah kesen yan etkisine, yaşadığımız ortamda gözümüzü kırpmadan yer verebileceğimiz, rahatlatıcı mavi; başarıyı, canlanmayı, bolluk ve bereketi sembolize eden, yenileyici yeşil ve Dünyaca ünlü renk uzmanı Pantone tarafından, 2014′ ün en flaşların üzerinde patladığı rengi seçilen, hayal gücünü ve yaratıcılığı ikonize eden, sofistike mor; 2015 baharında yüzünü eskitme korkusu olmadan, her fırsatta karşımıza çıkacak ve baş köşeye yerleşecek renklerden.

b2eeab73ebf520210be6c8fc3d459fd4 (1)gri-koltuk-ve-mavi-berjer-560x700
Derin, Engin, Kararlı Mavi:
Mavi_beyaz_kl_2
Mavi denizin ve gökyüzünün rengidir; stresi engelleyip, zihinsel sakinlik ve duygusal denge yaratması, ferahlık ve huzur vermesi bundandır. Sadakati, bilgeliği, kendine güveni, zekayı, samimiyeti, gerçekliği, sezgiyi temsil ederken; sinirleri yatıştırması ve içe dönüklüğü kabuğundan çıkartması ile de bir çeşit meditasyon rengi olarak tanımlanır. Kan basıncını ve nabız oranını yavaşlatır ki; nazar boncuğunun mavi renkte olması bundandır, soğuk algınlığı ve gribal durumlarda; terlemeyi arttırır, ateşi düşürür ve ağrıyı azaltır. Bir makalede okumuştum; Avrupa ülkelerinde intiharları azaltmak için, yüksek köprü ayaklarını maviye boyuyorlarmış. Uzman görüşlere göre mavi; beyin epifizini uyararak, yaşama isteğini tetiklemede ve canlılık hissi yaratmada son derece etkili. Mavi rengin hakim olduğu ortamda; duyguları sakinleştirdiği ve bedeni dinlendirdiği için, duyarlı ve güvenilir bir atmosfer oluşmakta. Mavinin özellikle metabolizması yavaş çalışan kişilerde sağladığı en ulvi, yüce fayda kuşkusuz ki; iştahı kapatan bir renk olmasıdır. Bu sebepledir ki; hiçbir fast-food zincirinin logosu ya da iç dizaynında mavinin m’ sine rastlayamayız, tüm diyet ürünleri mavi yazı ve logo kullanır, süt ve süt ürünleri de; sağlıklı ama şişmanlatıcı olmadıklarını anlatmak için bu rengi tercih ederler.
retro4-e1357461320129dekorasyon_mnk
Güvenli, Sakinleştirici, Naturel Yeşil:

Yeşil renkle ilgili söylenebilecek kuşkusuz ki ilk şey; doğanın, büyümenin, düzenin, tazeliğin, yeniden doğuşun, umudun, enerjinin, bereketin rengi olduğudur. Fiziksel ve zihinsel olarak yatıştırıcı etkisi hissedilir düzeydedir. Çok yüksek bir iyileştirme gücü vardır; sinirli, pasif, tansiyonlu, yorgun ve depresif ruh halini hafifletir. Düşünebilmemiz için zihnimizde ve duygusal benliğimizde uygun bir ortam yaratması ile yeşil; yatak odası dekorasyonlarında oldukça tercih gören, ideal bir renktir. Batılı ülkelerde; otel mutfakları için en çok tercih edilen renk yeşildir; çünkü yeşile boyanmış mutfak duvarları, aşçıların kreatif düşünme ve tasarlama yetkinliklerini arttırmaktadır. Bankaların en çok kullandığı renklerin başında yeşilin gelmesi, bir tesadüf değildir; çünkü yeşil güven verir, güvende hissetirir. Çocuklar florasan yeşili ve parlak limon yeşili renklerine bayılırlar; çünkü yaratıcılık penetrasyonlarını artırrır. Hastanelerin hem iç dizaynında, hem de logolarında, doktorların üniformalarında ve ameliyathanelerde rastladığımız renk yeşildir; çünkü doğanın dinginliğini çağrıştırır. Gözleri dinlendiren ve heyecanı, tedirginliği, paniği azaltıp; kan basıncını düşüren, hipnoz edici yeşilin; hakimiyetindeki mutfaklarda yemek yiyen kişilerin, daha az mide rahatsızlığı yaşadığı da; bu vejeteryan renkle ilgili altına imza atılmış bilgilerden. Gerilimli ortamlardan uzaklaşmayı temsil eden yeşil; tam bir konsantrasyon ve meditasyon rengidir.
moda-mor-renkli-salon-kataloguhullinger-interior-design-purple-and-gold-home-decor-home-office600-x-596-439-kb-png-x
Yaratıcı, Lüks Düşkünü, Gizemli Mor

Kraliyet ve asalet sözcükleri ile aynı cümlede kullanılmayı hak eden ve gücü, lüksü, tutkuyu sembolize eden mor; bilgelik, saygınlık, bağımsızlık, yaratıcılık, gizem ve sihir anlamları taşır.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...