Her sene olduğu gibi; bu yıl da gelenek değişmeyecek ve evin en renk açan, nefes aldıran köşesi balkonlar olacak. Kış aylarının gri renkli, üşengeç, rehavetli ritminden silkeleneceğimiz; kapı pencere açık, keyif kahvelerimizi yudumlayacağımız, çiçekli yaz sezonuna hazır geri sayıma geçmişken, minicik rötüşler ile; daha da içinden çıkılmayası balkonları konu yapmamak, kocaman bir ihmalkarlık olurdu. Bir defa herşeyden önce; eğer varlığını çoğu zaman unuttuğunuz, görmezden geldiğiniz dar alanlı, minyatür bir balkonunuz var ise; sizi asla yormayacak birkaç lafı bile olmaz dokunuşla, onu; büyük ama soğuk, cansız balkonlu evlerin gözünü alamayacağı imrenilesi bir hale rahatlıkla getirebilir, terapi edici yaz akşamlarınızın hiç bitmemesini isteyebilirsiniz. O halde slogan şu: küçük alanda; yaratıcı, büyük fikirler. Tek ihtiyacımız olan; hayalimizden geçeni serbest bırakmak, ama bunu yaparken de bir parça sadeleştirmek, efektifleştirmek, minyatürize etmek.


balkon-dekorasyonu-modelleri-2
kucuk-balkon-dekoru
Öncelikle ne istediğinize, neyin sizi evinizde hissettireceğine karar vermeniz gerekiyor. Balkonunuzda yemek yemek mi, bir yandan filtre kahvenizi içerken, diğer taraftan aylık/haftalık derginizin sayfalarını karıştırmak mı, D&R’ da Best Seller bölümünde ilk sıralarda olan ve bir hevesle satın aldığınız, sürükleyici kitabınızı okumak mı, arka fonda en sevdiğiniz şarkılar çalarken, ayağınızı uzatıp, balon kadehte kırmızı şarabınızın usul usul, acele etmeden tadını çıkartmak mı, yoksa herşeyi paylaştığınız yakın arkadaşınızla karşılıklı oturup, orta şekerli Türk kahvesi içmek mi..
dar-balkon-fikirleriharika-balkon-dekorasyonu
Balkonunuzda ne yapmak istediğinize karar verdikten sonra; sıra geldi bir stil belirleyip, heveslendiğiniz dekorasyon fikrini hayata geçirmeye. Eğer tercihiniz; ayağınızı uzatıp, kitap okuyarak kafanızı dağatabileceğiniz ya da sabah kahvenizi içip, gazetenizi okuyabileceğiniz konforda ve rahatlıkta bir balkon ise; en ideali, balkonun bir köşesine ahşaptan, hasırdan ya da ferforjeden bir oturma grubu yaptırıp, üzerine bol bol renkli kırlentler atmak olacaktır.
beyaz-balkon-dekorasyonudar-balkon-dekorasyon-fikirleri
Eğer balkonunuzda romantik, Fransız usulü yemek keyfi ise sizi cezbeden; fazla yer kaplamayan, yuvarlak bistro masalar ve katlanabilir sandalyelerle bu görünümü bebek işi bir kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Bu noktada dikkate alınabilecek tek püf nokta; uyum yapayım derken, masa ve sandalyelerin takım olması ya da aynı renk olması konusunda tutucu davranmamanız, farklı renk ve tarzlara açık olmanızdır. Daha önce hiç kullanmaya yeltenmediğimiz ama dekorasyon mağazalarının showroomlarında içimizi aça aça bakmaktan kendimizi alıkoyamadığımız renklerdeki farklı farklı sandalyeleri; ferforje ya da ahşap bistro masalar ile kombinlemek, apartman dairesi yaşamlarımıza romantik filmlerden kopmuş sıcacık ve şık bir görüntü sağlayacaktır.
balkon-dekorasyonu-bayanvizyon20küçük-balkon
Dekorasyon hileleri ile balkonumuzu; evimizin, en sevdiği takım arkadaşı haline getirmemiz mümkün. Küçük ve ferah yaşam alanımızı; bir duvarına olduğu gibi boy aynası monte edip, balkon aksesuar ve çiçeklerimizi raflar ve katlı sistemler kullanarak ya da duvara dayayabileceğimiz bir merdiveni çiçeklendirerek; hem naturel, hem de estetik şekilde sergileyebilir, güneş enerjili açık alan aydınlatmaları ile aşka gelen balkonumuzda; tadımlık değil, saatlerce keyif yapabiliriz.
3c345ba2c0a1aebabb3f2c6d9136f82dkucuk-balkon-dekorasyon-fikirleri
Eğer isteğiniz rehabilite edici deniz ferahlığını balkonunuza taşımak ise; balkonunuzun bir köşesine sahilden topladığınız çakıl taşlarını, farklı boylarda beyaz renkli mumları ve de duvarına astığınız renk renk fenerler ile; bunu, şaşıracağınız derecede kolay sağlayabilirsiniz.
Çiçek düzenlemesinde meyveler
Buarada unutmadan; el yapımı, dekoratif bir de önerim var sizlere. Malzemeler evinizde mevcut, boşta olan bir kavanoz, taze çiçekler, lime, bir parça çuval kumaşı ve istediğiniz renk kurdele. Farklı renk ve dokuları birarada kullanıp, ortaya çıkartabileceğiniz, gram maharet gerektirmeyen ama bir o kadar da şık ve estetik görünen, balkonunuza koyabileceğiniz naturel bir vazonuz var artık.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...