Kendimizi bildik bileli, Dünya üzerinde gördüğümüz en zıt ama en uyumlu popüler çift; siyah ve beyaz. Siyah; güçtür, gizemdir, otoritedir, prestijdir, zerafettir, eleganttır. Kişiyi özgüvene en fazla motive eden renktir. Işığı yuttuğu için; dikkati dağıtan unsurların etkisini en aza indirir, konsantrasyonu sağlamayı kolaylaştırır. Aşırılıkları dengeleme gibi, kendine münhasır bir misyonu vardır. Ancak kesin ve kati suretle; yalnızlığı, tek kalmayı sevmez. Hele parlak renklere ilk görüşte aşık olur, tadından yenmeyecek kontrastlar oluşturur. Tek kullanım önerisi vardır; dozajında, ölçülü kullanılması, vur derken öldürülmemesidir. Diğer renkler ön plana çıkarılmak istenildiğinde; siyah star kaprisi yapmaz, arka plan rengi olarak; sahneyi aşık olduğu, parlak renklere bırakır. Beyaz; ışıktır, iyiliktir, saflıktır, masumiyettir, temizliktir, enerjiktir, ışığı yansıtır, parlaktır, gözleri dinlendirir. En kadim görevi; kullanıldığı mekanı, olduğundan daha büyük, daha geniş göstermektir. Bu ilizyonist renk, adeta bir uyum abidesidir; her renk obje ile anlaşır ama taban tabana zıt olduğu siyahla iletişimi; bulunduğu ortamı yıldızlandırır, hayran bırakır.


siyah beyaz banyo
Siyah ve Beyazı birarada kullanırken;

Mekanlarda siyah&beyazı duvarlarda kullanıp, mobilya ve aksesuarlarda ahşap tonlarını, pudra tonlarını ya da parlak tonları seçerek, zıt ama uyumlu ikilinin baskınlığını yumuşatabiliriz.

Özellikle evin kendimizi en rahat hissetmemiz gereken yeri, yatak odasında keskin renk geçişleri doğru olmayacağı için; gri renkten yardım alarak, kolaylıkla ve şıklıkla geçişleri yumuşatmamız mümkün.

Ezeli tutkunlar siyah&beyaz renk kombinasyonu ile gayet modern ve futurest bir dekorasyon yaratabileceğimiz gibi; oldukça vintage ve country tarzında; sıkıcı klasiğin, eğlenceli klasiğe dönüştüğü dekorasyonlar da gerçekleştirebiliriz.
GrayKitchenHelloLoverPin
Söz konusu ıslak zeminli mekanlar ise; yerde beyaz ya da iki rengi birden kullanmayı tercih etmenizi, altını fosforlu kalemle çizerek önerebilirim. Ben de siyahın cazibesine kapılanlardanım, ama tamami ile siyah bir yer döşemesi, mekanı olduğundan daha ufak gösterecek; dolayısıyla başarılı bir dekorasyon fikri olmayacaktır.

Sıra geldi; hayran kaldığımız evlerdeki en can alıcı dekorasyon hilesine, duvar kağıtlarına. Siyah&beyaz duvar kağıdını, mekanın tüm duvarlarında uygulamak doğru olmazken, duvar kağıdını boyayla kombinlemek dekorasyona naturel bir hareketlilik ve yeri doldurulamaz bir sofistikelik katar.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...